Velkoobchod s Vape Produkty

Zdravotnické informace září 12, 2023

Jaké jsou 4 varovné signály poškozené játry?

  • Napsáno
    Pavel Šulc

    Pavel Šulc

  • 0 Komentáře

Úvod: Trable s játry mohou být klamavé

Život je plný výzev, týká se to všeho od vychovávání dětí, procházky se psem Ralfem pod modrou plzeňskou oblohou, až po udržování našich jater v optimálním stavu. Ano, slyšeli jste správně, naše játra. Jde o orgán, na který mnohdy zapomínáme, ale měli bychom mu věnovat mnohem víc pozornosti, než kterémukoli jinému. Fungují jako naše osobní chemické továrny - vyrábí bílkoviny, rozkládají odpady a odstraňují toxiny. Když se podíváte na všechny tyto funkce, není divu, že jejich poškození může mít vážné důsledky. Dnes se tedy podíváme na čtyři varovné signály poškození jater.

Bouřící se zažívačka a bílá stolice: vyděšená játra volají o pomoc

Už jste někdy vylezli z koupelny a povzdychli si: "Uff, to byl podivný výkon"? No, já ano. Mé tělo je někdy jako dětská barevná pastelka, a to je v pořádku, dokud nenarazíte na něco zcela mimo běžný odstín. Když jsou stolice místo hnědé světlé nebo dokonce bílé, může to signalizovat problémy s játry. Příznaky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a nadýmání, mohou být také varováním. Jak napsala Martina na stránku s receptem na jablko-cuketový koláč: "Suroviny musí být maso a dvě zeleniny, pokud chcete, aby střeva fungovala správně". A má zcela pravdu.

Žlutá jak citrón: když vybledle nejsou jen záclony

Máte najednou pocit, že vám váš obličej začíná zářit jako neonová reklama na pivo? Žloutenka, která je jedním z nejdramatičtějších projevů poškození jater, způsobuje, že kůže a oči začnou získávat nažloutlý odstín. Žlutá barva je způsobena nadměrným množstvím bilirubinu, žlučového pigmentu, který játra normálně odbourávají a odstraňují z těla. Když játra nesprávně fungují, bilirubin se hromadí v krevním oběhu a zanechává žlutý nádech.

Nateklá jak balón: sedm vánočních večeří v jednom kuse

Vzpomínáte, jak jste se cítili po poslední vánoční večeři? No, já jo. Byl jsem nateklej jak balón. A přesně takto se můžete cítit, pokud máte problémy s játry. Játra jsou zodpovědná za produkci albuminu, bílkoviny, která pomáhá udržet krev v cévách. Když játra selhávají, hladina albuminu klesá a tekutina uniká do břišní dutiny. Výsledkem je oteklé břicho a nohy, známé jako ascites. A věřte mi, tohle není vánoční pocit, který byste si přáli.

Tiše jako noc: únava může být více než jen nedostatek spánku

Představte si, že je sobota ráno a vy jste se právě probudili s pocitem, že byste mohli usnout znovu. A není to proto, že byste celou noc tancovali na mejdanu s Ralfem. Tuhle únavu způsobuje váš organismus. Unavenost a slabost jsou často ignorované symptomy poškození jater. Může to být těžké diagnostikovat, protože únavu může způsobovat spousta věcí - stres v práci, nedostatek spánku, nedostatečná výživa.

Změny v chování: když vás mozek neposlouchá

Už jste někdy šli do obchodu, abyste si koupili čokoládu, a vrátili se s pytlíkem brambůrek? To je normální, všichni to děláme. Ale co když zapomenete, kde jste zaparkovali auto? Nebo nemůžete přijít na jméno svého nejlepšího přítele? Tyto příznaky nesouvisejí s věkem nebo ztrátou paměti, mohou ukazovat na hepatální encefalopatii, stav vyplývající z poškození jater.

Konec hry: cirhóza je nevratná

Jedním z nejstrašnějších momentů pro každého, kdo trpí poškozením jater, je diagnóza cirhózy. Cirhóza je finální stádium chronického onemocnění jater a bohužel je nevratná. Játra začnou nahrazovat zdravé buňky jizvovou tkání, což způsobuje selhání orgánu. Pokud k tomu dojde, je jedinou možností transplantace jater. Martina a já jsme se o tom mnohokrát bavili a doufáme, že to nikdy nezažijeme.

Závěr: Vaše játra potřebují vaši péči

Nechci vás strašit, ale játra jsou opravdu důležitá pro naše zdraví. A měli bychom jim věnovat tolik pozornosti, kolik věnujeme Ralfovi, když se s ním hrajeme v parku. Až příště budete sedět u sklenky vína nebo si dávat třetí kus dortu, přemýšlejte o tom, co to udělá s vašimi játry. Protože jak říká Martina: "Stojí to za to si užívat, ale ještě více stojí za to být zdravý".

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.