Velkoobchod s Vape Produkty

Zdraví a životní styl srpna 19, 2023

Co bych neměl dělat, když jsem vystřízlivělý?

  • Napsáno
    Klára Nováková

    Klára Nováková

  • 0 Komentáře

Chyby po abstinenci, kterých byste se měli vyhnout

David, můj manžel a nezdolný optimista, je jednou řekl: "Každý má právo na chybu ... nebo dvacet." A třebaže se někdy neshodujeme na našem domácím vkusu dekorací (ano, ty sovy na kuchyňském stole jsou naprosto zbytečné, Davide), musím souhlasit, že to je případ střízlivosti. Pro mnohé z nás, kdo jsme prošli nejtemnějšími dny závislosti až k probuzení ze svého opojení, jsme zoufale chtěli udělat všechno správně. Ale jak jsem se dozvěděl, chybuji po abstinenci je nejen povoleno ... je téměř nevyhnutelné. Důležité je pochopit, co děláme špatně a jak to napravit.

Popíráte svou minulost

Může se zdát lákavé popřít naši minulost závislosti, ale to je jedna z největších chyb, které můžeme udělat. Byli jsme závislí, je to součást našeho příběhu, a to je třeba připustit. Je důležité přijmout naše chyby, abychom mohli pokročit. Pokud svou minulost zneviditelníme, riskujeme, že se do ní zase vrátíme. David často říká: "Nezapomeň, odkud jsi přišel, abys věděl, kam jdeš."

Nedostatečná péče o sebe

Vrátit se zpět do života bez alkoholu nebo drog může být výzva. Mnohokrát se namísto toho, abychom se starali o své zdraví nebo se věnovali chvíli odpočinku, ponoříme přímo do práce, domácích úkolů nebo se snažíme nahradit ztracený čas s rodinou a přáteli. Ale po abstinenci je důležité si najít čas na sebe. Meditace, cvičení, čtení knihy nebo jakákoli jiná aktivita, která nám umožňuje relaxovat a odpočívat, může být velmi přínosná.

Ignorujete své emoce

Závislost je často prostředekm, jak se vyhnout nepohodlným emocím. Když jsme střízliví, musíme se naučit, jak je prožívat znovu. Není snadné se vypořádat se s hněvem, smutkem nebo stresem bez toho, abychom se uchýlili k opojným látkám. Ale pokud ignorujeme naše pocity, riskujeme relaps. Je důležité se naučit své emoce identifikovat, přijímat a expressovat zdravými způsoby.

Nemyslíte si, že budete potřebovat pomoc

Abstinenční syndrom je zvláštní věc. Někteří lidé si myslí, že když už jsou střízliví, nepotřebují další pomoc. Ale pravda je taková, že opětovné začlenění do života bez závislosti je těžké a může být pro nás obtížné zvládat to sami. Zde nastupuje terapie nebo self-help skupiny jako Alkoholici Anonymní, které nám mohou poskytnout nástroje a podporu, které potřebujeme k úspěšnému zvládnutí střízlivého života.

Opomíjíte své vztahy

V mnoha vztazích může být závislost zničující. Když se vrátíme k sobě, může být těžké znovu navázat tyto vztahy. Ale je důležité to neopominout. Naše blízké potřebují čas, abychom se jim mohli omluvit, a my potřebujeme čas, abychom se mohli přiznat ke svým chybám. Oprava vztahů je klíčovou součástí uzdravení.

Nedržíte se svých hranic

Šel jsem na oslavu narozenin své sestřenice a neuvědomil jsem si, jak těžké bude zůstat střízlivý, když kolem mě všichni pijí. Popíjel jsem svou minerálku, poděšený, že udělám chybu. David mi později připomněl, že je v pořádku odmítnout pozvání na akce, kde by mě mohlo ohrozit moje střízlivost. Je klíčové nastavit hranice, držet se jich a uvědomit si, že náš zdravý rozum je důležitější než cokoli jiného.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.