Velkoobchod s Vape Produkty

Alkoholické nápoje srpna 19, 2023

Proč se absint nazývá Zelená víla?

  • Napsáno
    Pavel Šulc

    Pavel Šulc

  • 0 Komentáře

Odhaliť záhadu Zelené víly

Absint, známy také pod romantickým označením "Zelená víla", je opojný nápoj s touto tajemnou príchuťou, ktorý má silný a špecifický charakter. Je to nápoj, ktorý sa často objavuje v literatúre a filme ako symbol decadencie a smyselnosti. Ale odkiaľ prichádza tento názov? Aké tajomstvá sa skrývajú za touto zelenou vílou abslintu? Pridajte sa ku mne, Pávelovi, na tejto fascinujúcej ceste plnej anízu, byliniek a alkoholu.

Absinthe a jeho zrod

Absint, známy tiež ako "Zelená víla", má svoj názov podľa hlavnej zložky - pelargónie absinthium. Táto bylina je aj prirodzená zelená farba absintu a je známa svojimi liečivými vlastnosťami. Ale to, čo robí absint skutočne špeciálnym, je jeho proces výroby, ktorý zahŕňa maceráciu a destiláciu byliniek, vrátane anízu, fenikla a samozrejme pelargónie absinthium. Po tejto destilácii sa zmes nechá dozrieť, čo je kľúčové pre rozvinutie jeho charakteristickej zelenej farby a silnej chuti. Takže keď si dáte panáka absintu, vlastne si doprajete zložitý proces, ktorý zahŕňa prírodné byliny a čas.

Absint v umení a kultúře

Dalo by se říci, že absinth a umění jdou ruku v ruce. Absinth byl oblíbený mezi umělci a spisovateli koncem 19. a začátkem 20. století a stal se neodmyslitelnou součástí bohémské kultury. Mnoho známých umělců a spisovatelů, jako je Ernest Hemingway, Vincent Van Gogh, Oscar Wilde a Edgar Allan Poe, bylo známo svou láskou k absinthu. Je zajímavé, že absinth se stal tak dokonce symbolem kreativity a inspirace. Ale proč? Možná to má co do činění s efektem, který tento nápoj má na lidi. Absinth má silný obsah alkoholu (až 70%) a zvláštní účinek na mysli, což může vést k nekontrolovaným a tvořivým myšlenkám.

Skutečný důvod, proč se Absinthe nazývá Zelená víla

Ale ako sme sa dostali k názvu "Zelená víla"? Existuje niekoľko teórií. Niektorí ľudia tvrdia, že názov pochádza z obdobia, keď sa absint začal vyrábať a predávať ako liečivo, a výrobcovia používali obrazy zelených víl na etiketách a v reklame na prilákanie zákazníkov. Iní hovoria, že názov sa stal populárnym kvôli vynikajúcej zelenej farbe tohto alkoholu.

Podľa mojej skúsenosti som si doteraz uložil sklo absintu a pozoroval, ako svetlo prechádza touto krásnou zelenou tekutinou. Táto hra farieb a tienov je naozaj kúzelná a spojenie so zelenou vílou tu úplne sedí. Na druhej strane to môže byť aj preto, že absint má skutočne silný a jedinečný vplyv na ľudskú myseľ. Mnoho ľudí opisuje pôžitok z absintu ako niečo, čo prekračuje bežný opoj - niečo, čo je skutočne zázračné a nadprirodzené stráne, na druhej strane, to mohlo být prostě marketingový tah.

Snívání o Zelené víle

V mých mladších letech, kdy jsem prvně ochutnal absint, jsem byl předzvěstí svébu mystického šarmu. Když jsem poprvé uviděl tu fascinující zelenou barvu, nechal jsem se unášet příběhy o Zelené víle. Bylo to něco, co jsem musel vyzkoušet! A tak jsem to udělal. Jeden dlouhý večer v Paříži, se sklenkou absintu v ruce, mi připadal jako vstup do jiného světa. Nejen, že chuť byla silná a intenzívní, ale i celý zážitek měl něco magického. Byl jsem úplně překvapen, když jsem začal cítit ten lehký šum v hlavě a nádhernou chuť anýzu a bylinek v ústech. Takové dobrodružství!

Aká je skutočná farba absintu?

Ako pravý absinthový konnaisseur vám môžem povedať, že farba absintu nie je vždy zelená. Pravda je taká, že farba absintu sa môže líšiť v závislosti od druhu bylín použitých pri jeho výrobe a od procesu zrenia. Zelený absint je najznámejší a najpopulárnejší, ale existujú aj absintové nápoje s inými farbami, ako je napríklad biela, červená alebo dokonca modrá!

Popravdě řečeno, farba absintu může být trochu zavádějící. Některé z nejlepších značek absintu, které jsem kdy ochutnal, nebyly vůbec zelené, ale spíše měly světle zlatou nebo dokonce jantarovou barvu. A pokud se někdo pokusí prodat vám absint, který je příliš zelený, měl byste být opatrný, protože to je často známka nízké kvality a neautentické receptury.

Duch zelené víly

Pro mě je "Zelená víla" více než jen název absinthu. Je to symbol svobody a kreativity, odvahy a nezávislosti. Je to připomínka doby, kdy umělci a básníci, držící v ruce absinth, vytvářeli nové a inspirující myšlenky. "Zelená víla" není jen nápoj, je to zkušenost, dobrodružství a cesta do nitra našich myslí.

Takže pokud máte šanci ochutnat skutečný, kvalitní absint, neváhejte. Vezměte si čas na správné přípravy a těšte se na každý panák tohoto magického nápoje. A možná i vy, stejně jako mnoho umělců před vámi, objevíte svou vlastní zelenou vílu. Štěstí!

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.